چکه شیر آب یکی از رایج ترین مشکلات نگهداری خانه است. در آشپزخانه و حمام و دستشویی، عواملی مانند واشر، نشیمنگاه، حلقه و آبب­ند کهنه می تواند منجر به چکه آب شود که گاهی تنها اسباب زحمت است و گاهی فاجعه بار. خود صاحب خانه ها، اگر ابزار مناسب داشته باشند، بیشتر شیرهایی که چکه می کنند را می توانند تعمیر کنند. با این حال برخی ترجیح می دهند که لوله کش حرفه ای خبر کنند تا مطمئن شوند که کار به درستی پیش می رود. اینجا لیستی داریم از مشکلات رایج چکه شیر آب و چگونگی تعمیر آنها.

 

چگونه چکه شیرآب را تعمیر کنیم؟

چکه شیرهای پیچی

اولین قدم در تعمیر شیر آب، مشخص کردن  نوع شیر است. شیرهای پیچی، قدیمی اما نسبتا رایج هستند. این شیرها عموما از یک شیر و دو دستگیره، یکی برای آب گرم و یکی برای آب سرد، تشکیل شده اند. وقتی دستگیره ها پیچانده شوند شیر باز می شود و آب جریان پیدا می کند. اگر واشر هر یک از این دستگیره ها خراب شود، شیر چکه می کند. برای تعمیر این شیرها تنها با یک تعویض واشر آسان روبرو هستید.

 

چکه شیرهای بدون واشر

نوع دیگری از شیر آب که در خانه ها رایج است، انواع بدون واشر آن است، البته کلمه "بدون واشر" کمی گمراه کننده است. چراکه این شیرها، واشرهای مختلفی دارند اما در عملکردشان اجزاء دیگری نیز دارند که ممکن است خراب شوند و موجب چکه شوند. این شیرها در انواع شیر توپی، شیر صفحه ای و شیر فشنگی موجود هستند. با  اینکه شیرهای بدون واشر مطمئن تر هستند و عمر طولانی تری نسبت به شیرهای پیچی دارند اما تعمیر چکه کردن در آنها سخت تر است. اینجا به اختصار توضیح  می دهیم که هر شیر چگونه کار می کند و بیشترین مشکلش چیست.

·       شیرهای توپی  یک دسته متحرک دارند که بر روی یک مهره در ساختمان شیر حرکت می کند. بیشترین علت چکه در این شیرها مهره تنظیم شل شده، واشر بادامک خراب، یا نشیمنگاه یا فنر کهنه شیر است.

·       شیرهای صفحه ای در دو نوع هستند. تک دسته و دو دسته. هر دو نوع یک صفحه سرامیکی دارند که باز و بسته می شود تا آب جریان پیدا کند. این شیرها بسیار مطمئن هستند و به ندرت خراب می شوند با اینحال اگر چکه کنند دلایل اصلی در مدل تک دسته، آب بند و در مدل دو دسته، حلقه و دسته است.

·       شیرهای فشنگی معمولا شیرهای تک دسته هستند که از یک کارتریج برای جریان آب استفاده می­کنند. این کارتریج شامل انواع حلقه است که ممکن است خراب شوند.

 

شیر آب تان چکه می کند؟ به یک لوله کش زنگ بزنید (حتی اگر تصمیم دارید خودتان آن را تعمیر کنید)

چه تصمیمی دارید؟ چکه شیر را خودتان تعمیر کنید و یا از یک لوله کش حرفه ای بخواهید تا بیاید و مشکلتان را حل کند، بهتر است با یک لوله کش تماس بگیرید تا برای تشخیص مشکل کمکتان کند. بیشتر لوله کش ها مشکلی ندارند که از پشت تلفن شما را برای یک تعمیر ساده شیر همراهی کنند و اصول اولیه و ابزار و اجزاء مورد نیاز برای انجام کار را برایتان به اختصار توضیح دهند. اگر نمی توانید خودتان شیر را تعمیر کنید خوشحال می شوند که بیایند و مشکل چکه شیر را برای شما حل کنند.

البته در موارد مشکلات گسترده تر شیر و یا لوله کشی، مجبور هستید که یک لوله کش بیاورید. بسیاری از تعمیرات چکه شیر هزینه کمی داشته­اند با اینحال مواردی هم بوده اند که هزینه بالاتری دربر داشته اند. در کل، تعمیرات اولیه لوله کشی برای یک حرفه ای 5 ساعت زمان می­برد تا کار را به اتمام برساند. بهتر است برای هزینه تعمیرات حرفه ای آماده باشید و عواقب چشم پوشی از تعمیرات را بدانید. اگر شیری که چکه می کند را نادیده بگیرید ممکن است ببینید که یک تعمیرات کم هزینه به یک پروژه تعویض لوله کشی پرهزینه بسط یافته است. همچنین مهم است که در نظر بگیرید شیر آبی که در هر ثانیه دوبار چکه می کند در ماه حدود 100 گالن آب به هدر می دهد و یک جریان آب حتی کوچک هر ماه هزاران گالن آب هدر خواهد داد.