آماده اید که داخل خانه تان را رنگ کنید اما نمی دانید چه نوع آماده سازی، رنگ و یا ابزار برای یک کار با کیفیت نیاز دارید؟ این راهنمای گام به گام نقاشی می تواند به شما کمک کند.

 

رنگ رویه و جلادهنده

با وجود این همه تولیدکننده و فروشنده رنگ که درجات مختلفی از محصولات را ارائه می کنند، جای تعجبی نیست که مصرف کنندگان زیادی نمی دانند چه محصولاتی بخرند.

بیشتر رنگ های رویه که امروزه بکار گرفته می شوند لاتکس برپایه آب است. رنگ های روغنی دیگر به ندرت برای رویه بکار گرفته می شوند چرا که سازمان محافظت محیط زیست (EPA)  در میزان استفاده از موادشیمیایی فرار محدودیت اعمال کرده است.

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که درجه جلا و برق رنگ ها متفاوت است: مات، کم جلا، پوست تخم مرغی، نیمه براق و براق.

رنگ مات هیچ برقی ندارد و به عنوان رنگ اولیه برای دیوار و سقف استفاده می شود. بقیه رنگ ها جلادار محسوب می شوند و بین پنج تا هشتاد و پنج درصد جلا دارند-هرچه درصدش بیشتر باشد آن رنگ براق تر است. این رنگ ها برای چهارجوب ها، کابینت ها و دیوارهای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و رختشوی خانه بکار برده می شوند.

بیشتر صاحب خانه ها از رنگهای جلادار برای همه ی دیوارهای خانه استفاده می کنند چرا که بادوام تر هستند و راحت تر تمیز می شوند، اما رنگ های کم جلا به دلیل اینکه جذاب تر از رنگ­های جلادار هستند توصیه می شوند.

 

چه مقدار رنگ باید بخرید؟

باید دیوارها و سقف را به فوت مربع اندازه بگیرید تا مشخص کنید چه مقدار رنگ نیاز دارید. بیشتر رنگ ها ، هر گالن بین 300 تا 400 فوت مربع را پوشش می دهد. بهتر است که این میزان را دو برابر کنید و برای اطمینان از پوشش خوب و حداکثر دوام، تمام سطوح را دولایه رنگ کنید.

ارزانترین رنگ را نخرید چراکه احتمالا پوشش و دوامی را که نیاز دارید به شما نخواهد داد. اما از طرفی لزوما به گرانترین رنگ نیاز نخواهید داشت.

 

ابزار نقاشی

قبل از شروع رنگ کردن از در دسترس بودن ابزار زیر اطمینان حاصل کنید.

·       حداقل یک قلم مو دو و نیم تا سه اینچی خوب

·       یک قاب غلتک نه اینچی

·       یک  توری سیمی نه اینچی

·       یک پوشش غلتک نه اینچی به همراه رویه پرزی نیم تا یک اینچی. پشم بره بهترین گزینه است.

·       سطل دو گالنی

·       سطل پنج گالنی

·       یک دسته غلتک چهار تا هشت فوتی (که می تواند به عنوان دسته جارو یا ابزار دیگر نیز کارایی داشته باشد) برای حفظ زمان و پشت شما

·       قلم مو و غلتک اسفنجی برای تکمیل رضایتبخش گوشه ها و کابینت، اختیاری است اما بسیار کارآمد است.

 

آماده سازی رنگ

از کوتاه کردن این مرحله در نقاشی ساختمان برای صرفه جویی در زمان و انرژی خودداری کنید چراکه آماده سازی مناسب، تفاوت بین یک کار نقاشی خوب و یک کار نقاشی عالی را تعیین می کند.

1.    همه چیز را از دیوارها بردارید.

پرده ها را در بیاورید و صفحه کلیدها و فلزآلات را از روی درها (و کابینت ها در صورتی که می خواهید آن ها را هم رنگ کنید) جدا کنید.

2.     از اثاثیه و کف خانه محافظت کنید.

تمام اسباب منزل را به وسط اتاق ببرید و با پلاستیک بپوشانید. با پارچه کهنه و یا پلاستیک ، کف ها را نیز بپوشانید. می توانید پارچه کهنه پلاستیکی یک بار مصرف که رنگ را جذب می کند بخرید که کارآیی خوبی دارد.

3.    گوشه ها را سنباده بزنید.

رنگ روکش گوشه ها باید توسط یک کاغذ سنباده ( حتما ماسک گرد وغبار بزنید) و یا مایع ضد جلا( حتما از دستورالعمل های برچسب روی محصول پیروی کنید) ، مات شود. کاغذ سنباده گزینه خوبی است چراکه شما را قادر می کند نشانه های قبلی قلم مو و زبری را سنباده بزنید.

4.    درزها و سوراخ ها را با بتونه پر کنید.

درزها را با بتونه لاتکس قابل رنگ شدن پر کنید، شکاف ها و حفره ها را با بتونه پر کنید و این نقاط را رنگ آستر بزنید. آماده سازی دیوار غالبا زمان زیادی نمی برد.

5.    همه چربی ها و خاک را از بین ببرید.

هرگونه روغن، موم یا خاک را با تری سدیم فسفات (TSP (  یا هر حلال روغن دیگری تمیز کنید، سپس آبکشی کنید.

6.    رنگ آستر بزنید.

دیوارهایی که قبلا رنگ روغن زده شده اند (احتمالا در آشپزخانه های قدیمی، حمام و دستشویی ها یا رختشوی خانه ها) باید با رنگ روغنی آستر زده شوند. اگر گوشه ها و کابینت ها رنگ رویه روغنی دارند، باید روی آنها هم یک لایه آستر بزنید. یک آستر که آرام تر خشک می شود با قدرت پوشش خوب توصیه می شود. اگرچه احتمالا لازم است که برای اتمام کار لایه نازکتری رنگ بزنید.

7.    لکه ها را بپوشانید.

لکه های دود باید با آستر ضد لکه، آستر زده شوند.

8.    محوطه را نوار چسب بزنید.

نواره ی دور کف اتاق را با نوارچسب رنگزنی دو اینچی بپوشانید.

 

نقاشی ر اشروع کنید

کار آماده سازی را یک ارزیابی نهایی کنید تا مطمئن شوید کامل شده است. فراموش نکنید، هیچ میانبری نزنید! دستورالعمل های خاص روی برچسب قوطی رنگ رابخوانید تا با آنچه که استفاده می کنید آشنا شوید. حالا آماده­ی شروع هستید.

1.    توری سیمی نه اینچی خود را در سطل پنج گالنی قرار دهید (اینگونه نیازی به سینی غلتک ندارید) و سه تا چهار گالن رنگ را در سطل بریزید.

2.     دسته غلتک را به قالب آن وصل کنید، پوشش غلتک را بکشید و آن را در سطل فرو ببرید.

3.    غلتک را از نزدیکترین جای ممکن به گوشه ها بکار بگیرید و هر مرتبه تنها سه فوت را پوشش دهید تا رنگ را یکنواخت بر روی دیوار پخش کنید.

4.    بعد از کار با غلتک، مقداری رنگ در سطل دو گالنی بریزید، قلم موی جدیدتان را در رنگ فرو ببرید و اطراف حاشیه ها و گوشه ها را رنگ کنید.

5.    پیش از زدن لایه دوم رنگ، مطمئن شوید که رنگ کاملا خشک شده است.