از آنجاییکه آشپزخانه تبدیل به قطب اجتماعی و کاربردی برای بسیاری از خانواده ها شده است، تغییر مدل آشپزخانه هر ساله در میان محبوب ترین پروژه های تغییر مدل قرار می گیرد.

تقریبا همه آشپزخانه ها یک ایراد در طراحی و یا چیز دیگر دارند که می تواند تغییر داده شود تا فضا را کاربردی تر کند. با اینحال هیچ چالشی به اندازه تغییر مدل یک فضای آشپزخانه کوچک، دشوار نیست.

 

لوازم

لوازم جدید می توانند برای جدید کردن و یکدست کردن یک اتاق به کار گرفته شوند. لوازم استیل ضدزنگ نه فقط در خانه های جدید بلکه در همه جا بسیار محبوب شده اند.

اجاق و مایکروویو توکار و فضاهای تعبیه شده برای نگهداری چیزهای کوچک موجب می شوند آشپزخانه شما کمتر شلوغ به نظر برسد.

برای صاحب خانه هایی که به طور منظم مهمانی برگزار می کنند، یخچال نوشیدنی آشپزخانه ای بسیار محبوب شده است. این یخچال ها می توانند بسته به مدل بطری نوشیدنی بین 12 تا 300 بطری را در خود جای دهند. حتی یخچالهای رومیزی نیز وجود دارند که در یک زمان تنها چند بطری را کاملا سرد نگه می دارند.

 

فضای پیشخوان

حتی در آشپزخانه های بزرگ هم اگر فضای پیش خوان کافی وجود نداشته باشد، کار کردن مشکل است. طرحی بریزید که بیشترین فضایی را که توسط لوازم اشغال نشده است به پیشخوان آشپزخانه اختصاص دهید. اگر تفاوت در فضای زمین در چند فوت مربع است، پیشخوانی عمیق تر طراحی کنید.

گرانیت، سنگ مرمر و استیل ضدزنگ گرانترین گزینه ها هستند، لمینت در سمت پایین طیف قیمت قرار می گیرد و سایر موارد نیز در بین این دو سر طیف قرار می گیرند.

 

محل نگهداری

تا جای ممکن در طرحتان کابینت بگنجانید. همچنین جای کابینت ها را با توجه به لوازم درنظر بگیرید.کابینتهای عمیق که می توانند بشقابها را در خود جای دهند باید نزدیک به ماشین ظرفشویی باشند و کابینتهای جادار کشویی باید نزدیک اجاق قرار گیرند. هرچقدر مراحل غیر ضروری برای کامل کردن یک کار کمتر باشد، کارکرد آشپزخانه شما خوشایندتر خواهد بود.

قفسه های کشویی با ارتفاع تا کمر برای نگهداری مخلوط کن ها و تسترها، می توانند به سرعت لوازم کوچک را از نظر پنهان کنند به طوری که در عین حال به راحتی در دسترس باشند. جاهای نگهداری توکار غذاها مانند سیب زمینی و پیاز، و کابینت نگهداری نان به آشپزخانه شما جلوه ی تمیزتری می دهند.

·       قفسه نگهداری کشویی

اگر فضای کافی برای قفسه وجود ندارد، امروزه بسیاری از سازندگان کابینت، قفسه های کشویی می سازند. این قفسه ها می توانند بیرون کشیده شوند تا اقلامی را که دارید ببینید و سپس در فضای تقریبی با عرض 18 اینچ و ارتفاع ½-5 پا عقب کشیده شوند. اگر فضا برای هیچ نوع قفسه نگهداری وجود ندارد، یک کمد خارج از آشپزخانه را به محل نگهداری ظروف چینی، قابلمه های بزرگ و چیزهایی که به ندرت استفاده می شوند، تبدیل کنید.

 

نورپردازی

یک عنصر در طراحی که به راحتی نادیده گرفته می شود، نورپردازی خوب است. نورپردازی زیر کابینت و لامپ های هالوژنی موجب می شوند فضا بزرگتر و آرامبخش تر به نظر برسد.

 

سینک

یک آشپزخانه کوچک نباید لزوما یک سینک کوچک داشته باشد. سینک بزرگ برای شستن قابلمه و ماهیتابه های بزرگ راحت تر است و جای خوبی است تا قبل از اینکه فرصت شستن قابلمه های کثیف را پیدا کنید آنها را پنهان کنید.

 

چند ایده دیگر برای کارایی آشپزخانه شما

·       یک سبد فلزی در داخل کابینت قرار دهید تا کیسه های زباله و اقلام پراستفاده دیگر را در آن نگهداری کنید. چنین محصولاتی که از فروشگاه ها خریداری می شوند مقرون به صرفه هستند و به راحتی در پشت در کابینت و یا زیر سینک نصب می شوند.

·       نصب دستگاهی که معمولا جای آبپاش شیر آب و یا ظرف مایع شستشو را خواهد گرفت توصیه می شود. در صورتیکه هر روز خود را به یک فنجان چای یا قهوه فوری مهمان می کنید، این دستگاه می تواند بسیار مفید باشد.

·        تمام دیوارهای بالای پیشخوان ها، اجاق و سینک را کاشی کاری کنید. اینکار به سرعت ظاهر آشپزخانه شما را تغییر می دهد و تمیزکردن آن را راحت تر می کند.

·       دستگیره های کابینت و کشوها را عوض کنید. این یک گزینه بسیار ساده و ارزان است که به آشپزخانه شما  جلوه خاص بیشتری می دهد. طرح های منحصر به فرد بسیاری برای آشپزخانه وجود دارد، پس آماده باشید که از خلاقیت خود بهره ببرید.