دو نوع نشتی وان حمام رایج است: چکه شیر آب و لوله کشی زیرزمینی. این سوال برای شما اهمیت پیدا می کند چون صدای شکنجه آور آب را می شنوید، هدر رفتن آب را دوست ندارید و نگران وان هستید. یا ممکن است آب به کف زیر وان آسیب زده باشد و شما باید نشتی را پیدا کنید و نشتی و کف را تعمیر کنید. شیوه ی پیدا و تعمیر کردن نشتی وان حمام بسته به نوع نشتی بسیار متفاوت است.

 

تعمیر چکه شیر آب

شیرآب یکی از راحت ترین چیزها برای تعمیر در خانه است. وقتی آب بافشار وارد می شود، با بستن شیر، آببند شیر به محکمی کیپ می شود تا آن فشار را مسدود کند. ترکیب یک واشر ساده و نشیمنگاه این کار را انجام می دهد و اگر شیر شما چکه می کند احتمالا یکی از این دو باید تعویض شوند.

ابتدا باید آب را قطع کنید و شیر را بیرون بیاورید. یک واشر وجود دارد. اگر تعویض واشر نشتی را برطرف نکرد پس احتمالا مشکل از نشیمنگاه برنجی واقع در پشت واشر است. اگر آچار مخصوص نشیمنگاه دارید می توانید خودتان آن را تعمیر کنید اما عاقلانه تر است که به یک لوله کش زنگ بزنید که هم تجربه و هم ابزار و اجزاء مورد نیاز را دارد  تا بیاید و یکبار برای همیشه آن را تعمیر کند. بدترین کاری که می توانید در اینباره بکنید این است که دستگیره را محکمتر ببندید تا جلوی چکه را بگیرید. مشکل از دستگیره نیست.

 

نشتی/ تعمیر وان

همانطور که می توانید تصور کنید بقیه انواع نشتی کاملا متفاوت هستند. چه نشتی از اتاقک دوش آسیب دیده باشد و چه لوله سوراخ شده، حتما به کمک یک لوله کش و یا تعمیرکار وان نیاز دارید. این تعمیر ممکن است پردردسر باشد اما اگر بگذارید اوضاع به همین منوال ادامه پیدا کند ممکن است مشکلات بزرگتری بوجود آید. رایج ترین علامتی که نشان می دهد با نشتی وان روبرو هستید لکه آب در کف زیر وان است. گاهی آب قبل از چکه کردن در لوله ها حرکت می کند، بنابراین لکه آب ممکن است دقیقا زیر وان نباشد. اگر به موقع مشکل را متوجه شوید و فورا آن را برطرف کنید، ممکن است موفق شوید نشتی را تعمیر کنید و جای لکه آب را رنگ کنید. در غیر این صورت با تعمیر دیوار خشک روبرو هستید که بالاترین هزینه درست کردن اوضاع است.

 

تعمیر کف

اگر دیوار خشک کف شروع به ترک خوردن و فرو ریختن کرد، مطمئنا باید آن بخش از کف را تعویض کنید. تعمیرش به خودی خود خیلی سخت نیست اما باید یک پیمانکار مجرب دیوار پیدا کنید. واضح است که تطبیق دقیق با دیوارخشک قدیمی بسیار دشوار است. بعلاوه اگر نشتی وان به جایی رسیده باشد که کف آسیب دیده، ممکن است نیاز به استخدام یک پیمانکار برای تشخیص و برداشتن هرگونه کپک احتمالی داشته باشید. نفوذ آب در کنار ساختار چوبی، عایق کاری و مصالح دیگری که به طور معمول بین طبقات وجود دارد، محیط مناسب برای رشد کپک است.